בנייה מתקדמת

מבנע-טק

בנייה מתקדמת

לצד פרויקטים מסוימים של בניה שמוקמים עדיין בטכניקות מיושנות, יותר ויותר בתים ומבנים מוקמים כיום בשיטות של בנייה מתקדמת. בסקירה הנוכחית נספר בקצרה על ההבדלים בין השיטות הישנות לבין השיטות המתקדמות. תוך כדי כך, נלמד להכיר את היתרונות של השיטות המתקדמות, החדישות.

כל המבנים, כל האתרים
לפני שנספר על כמה מהתכונות החשובות של בנייה מתקדמת, ראוי לספר אילו סוגים של מבנים ניתן להקים בשיטות החדישות. בין היתר ניתן:

 • להקים מבני מגורים, הן חד קומתיים, הן דו קומתיים והן רב קומתיים.
  להקים תוספות בניה, על בסיס מבנים קיימים, לשפר חיזוקים, להוסיף מרפסות וחלקים נוספים.
  להקים מבני תעשייה מסוגים שונים, הן לתעשייה קלה והן מבנים לתעשייה כבדה.
  להקים מבנים לצרכי משרד, מבנים זמניים לתקופות קצובות ועוד.

חדש לעומת ישן
לעומת שיטות וותיקות וישנות, טכניקות של בנייה מתקדמת מבוססת על סטנדרטים חדישים ופיתוחים מעניינים.

 1. בטכניקות החדשות ניתן להקים מבנים במהירות רבה יותר, לעומת השיטות הוותיקות.
  בטכניקות החדשות ניתן לעשות שימוש באמצעים ירוקים יותר, פחות מזיקים לסביבה, פחות בזבוז של מים ואנרגיה.
  בטכניקות חדשות של בנייה מתקדמת ניתן להקים מבנים וחלקי מבנים באתר אחד ואף במפעל ולהוביל אותם בשלמותם למקום המיועד שנבחר לכך.
  בטכניקות החדשות ניתן לסיים את פעולת ההקמה או ההרכבה עם פחות פועלים, בזמן קצר ותוך חיסכון כספי ניכר. מצב זה בלתי אפשרי בטכניקות ישנות.
  טכניקות חדשות מצריכות פחות שימוש בבטון וניתן להשיג שיפורים ביציבות תוך שימוש בפרופילים מחוזקים ממתכות שונות וחומרים שונים בעלי עמידות משופרת.

יתרון בבניה, יתרון ללקוח
שיטות מתקדמות של בניה יכולות להניב יתרונות משמעותיים הן לקבלן והן ללקוח. בין היתרונות החשובים ביותר ניתן למצוא:

 • עמידה בזמנים – מבנים חדישים, שמוקדמים בסטנדרט מתקדם וירוק יותר, מצריכים זמן הקמה קצר יותר. ההקמה מהירה יותר ויש פחות בעיות בלתי צפויות תוך כדי עבודה.
  עמידה בתקציב – פרויקטים מתקדמים של בניה, הן גדולים והן קטנים, מבוססים על תחזיות בדוקות יותר. קל יותר לעמוד בתקציב נתון ולרוב – עלות העבודות נמוכה יותר, גם בסטנדרט מעולה.
  עיצוב גמיש ומגוון – במבנים תעשייתיים, יבילים, טרומיים או ירוקים, ניתן לגלות גמישות תכנונית ועיצובית. קל יותר להשיג תוצאות מרשימות וייחודיות וניתן גם להתבסס על "עיצובי מדף" ולהתאים אותם לרצון הלקוח.